Nije tajna da je prestanak korišćenja duvana i nikotina najbolji izbor koji pušač može da napravi.
Ali realnost je da mnogi to ne čine.
Za ove osobe postoje bolje alternative u odnosu na nastavak pušenja cigareta.
Postoji mnogo opcija u kategoriji bezdimnih alternativa i dobro je što punoletni pušači, koji bi inače nastavili da puše, imaju izbor.
Saznajte više o boljim alternativama OVDE.
Najopasnija stvar kod pušenja je sam dim. Duvanski dim sadrži visok nivo štetnih materija za koje se zna da su glavni uzročnici bolesti povezanih sa pušenjem, kao što je rak pluća.
Eliminisanjem dima, bezdimna tehnologija može da igra ključnu ulogu u obezbeđivanju budućnosti bez duvanskog dima, pomažući punoletnim pušačima širom sveta da donesu informisane odluke za svoje zdravlje.
Nikotin izaziva zavisnost i jedan je od glavnih razloga zašto ljudi puše, ali nikako nije najštetniji faktor kada je u pitanju pušenje. Budućnost bez dima je moguća samo ako punoletni pušači smatraju da su ove alternative prihvatljiva zamene za cigarete. Zbog toga alternative sadrže nikotin.
Brojne zemlje koje su se zalagale za upotrebu manje štetnih alternativa beleže primetno smanjenje stope pušenja u poređenju sa zemljama u kojima one nisu dostupne.
Sa najnižom stopom pušenja u Evropskoj uniji (EU) od 5,8%, Švedska beleži konstantan pad broja pušača u poslednjih nekoliko decenija zahvaljujući dostupnosti bezdimnih alternativa.
Podaci institucija javnog zdravlja pokazuju da je između 1976. i 2002. godine stopa pušenja u Švedskoj pala sa 40% na samo 15% među muškarcima i sa 34% na 20% među ženama. Te stope su nastavile da padaju i između 2004. i 2022. godine dnevna stopa pušenja u Švedskoj je smanjena na 5,8%.
Kao rezultat nastojanja zemlje da pušačima ponudi bezdimne alternative, Švedska se približila na manje od 1% od postizanja statusa „nepušačke države“, što će postati kada manje od 5% populacije u zemlji bude pušilo.
Ove brojke pokazuju da, kada su naučno dokazane i napravljene po visokim standardima, bezdimne alternative mogu pomoći pojedincima koji bi inače nastavili da puše, da donesu informisanije odluke za svoje zdravlje.
© Copyright 2025